Pětihvězdičkový hotel pro Resi, Luzii, Ruth a spol.

Nejlepší užitkovost a pohoda zvířat jdou v podniku rodiny Finkových ruku v ruce

Landwirt Fink im Stall

Už mnoho let patří podnik Lerchenauerhof rodiny Finkových ke špičkovým podnikům ve spolkové zemi Vorarlberg, Rakousko. Holštýské krávy vynikají s užitkovostí 11.300 kg mléka a 803 tuku a bílkovin v roce 2014. My tuto rodinu doprovázeli a v reportáži Vám nabízíme náhled do ukázkového podniku.

 

Status Quo

Vorarlberg se těší velké oblibě jako ráj pro trávení volného času.  Ale nejen turisté si tu za své peníze přijdou "na své", také ze zemědělského hlediska má tento region co nabídnout. V dolním Rheintalu, přesněji v Lauterachu, se nachází staek rodiny Finkových. Je to mnohostranný rodinný podnik. Vedle chovu dojeného skotu pěstuje rodina Finkových mrkev, provozuje bioplynovou stanici a vykrmuje býky. Vedoucí podniku Georg a Birgit Finkovi podporují rodiče Birgit, Herbert a Elfriede Ludescher a jeden zaměstnanec. Čryři děti už také příležitostně pomáhají.

Dvojnásobná podpora

Spolupráce se Sano trvá od roku 2011. Anton Matt jako příslušný Sano obchodník tenkrát tenkrát navázal s podnikem kontakt. Společně se Sano odborným poradcem Christianem Klienem tak má podnik na své straně k dispozici dvě kontaktní osoby.

Vyšší komfort pro lidi i zvířata

Pohoda zvířat je pro náj nejvyšší prioritou“, říkají Georg a Birgit Finkovi. V roce 1995 vybudovala rodina stáj s volným ustájením, kterou v roce 2004 rozšířili. Přitom zvětšili hlavní chodbu i příčné chodby na lehárně, aby mohli nabídnout zvířatům více místa. Vyklápěcí okna a napájecí koryta byla také namontována. A aby toho nebylo málo, pokračovali dále. Obzvlášť spokojení jsou oba dva s nedávno přestavěnými hospodářskými budovami: „Starou stodolu jsme přestavěli na nový seník s jeřábem a s velkorysým tranzitním oddělením a porodnou se stelivovým provozem. Mimo jiné se tam nachází také moderní teletník se stelivovým provozem a nápojovým automatem“, doplňuje Birgit Fink. Všechny krávy, telata a zástavový skot krmí rodina na jedné krmné lince. To pěkné na tom je, že mohou být všechna zvířata velmi dobře pozorována z krmného stolu. „Optimální pohoda zvířat je klíčempro ekonomickou produkci mléka a dlouhověké krávy“, je přesvědčený Georg Fink. Zvlášť pyšná je rodina Finkových na tři krávy Resi, Luzii a Ruth, které mají celoživotní užitkovost přes 100.000 kg mléka. Resi má celoživotní užitkovost 138.134 kg, tuk a bílkoviny více než 10.000 kg a na podzim se po jedenácté otelí.

Labacsil® Duo fpro nejlepší siláže

Obhospodařováno je 80 ha zemědělských ploch s trvalými travními porosty a na polích pěstují také, kukuřici na siláž a mrkev. Částečná TMR pro krávy se skládá z travní senáže, kukuřičné siláže, bojínek a mláto. Při konzervaci krmiv sází vedoucí podniku pan Fink na konzervační prostředek Labacsil® Duo. „Od té doby, co používáme Labacsil® Duo, jsou naše siláže ještě chutnější a stabilnější“, vypráví Georg Fink.

Krmení částečnou TMR

Všech 90 krav  dostává krmnou dávku dimanzovanou na 28 kg mléka. Pro zásobení minerálními látkami, vitamíny a stopovými prvky přidávají angažovaní chovatelé 300 g Profisan®. Nedílnou součástí krmné dávky je Kristall Hefe® na podporu látkové výměn bachoru, příjmu krmiva a jeho využití. Krávy s vyšší užitkovostí dostávají prostřednictvím stanice jádrového krmiva 18/4 výkonnostní jádrové krmivo na bázi kukuřičného zrna. Jako speciální krmivo pro prvních 100 dnů laktace dostávají krávy  „Zázračný mix“: 18/4 výkonnostní jádrové krmivo s produkty DextroFat Protect®, Topsan® a propylenglykol.

Cílená výživa krav stojících nasucho

Výživa krv stojících nasucho je jednoduše a účinně nastavená. Krmná dávka pro krávy stojící nasucho se skládá z části krmné dávky pro krávy laktaci plus 2 kg slámy. Pro profylaxi mléčné horečky je používán produkt Prenata50®. Dodatečné zásobení účinnými látkami přebírá Fertisan®. Pár dnů po otelení přecházejí krávy do nové tranzitní stáje, aby byly ještě více pod dohledem a mohly být zásobeny. Pro rychlé naplnění bachoru po otelení a stimulaci bachorových mikrobů, dostávají všechny krávy ihned po otelení BoviFit Forte® a hodně vody.

Úspěšná telata a odćhov zástavového skotu

Georg a Birgit Finkovi se zabývají intenzivně odchovem telat. „To je základní stavební kámen pro zdravé krávy s dlouhověkou užitkovostí“, je přesvědčena rodina Finkových. Obzvlášť ráda mají telata Sanolac Startino®, mléčnou krmnou směs s výhradně vysoce stravitelnou mléčnou bílkovinou ve formě sušeného odstředěného mléka a sušené syrovátky. Atak se manželé Finkovi těší z vitálních telat s vysokými denními přírůstky. Na dezinfekci a pro dobré stájové klima používají posypový prostředek Sanosan®.

Léto v horách

Jak je ve Vorarlberg zvykem, tráví zástavový skot léto na horských pastviách. V zimě dostává zástavový skot upravenou krmnou dávku s produktem Primasan®,  pro zásobení minerálními látkami, stopovými prvky a vitamíny. Navzdory extenzivnímu chovu v létě dosahuje mladý skot při prvním otelení stáří od 26 do 28 měsíců. Christian Klien a Anton Matt děkují rodině Finkových za udělenou důvěru a dlouholetou spolupráci. „Těšíme se na mnoho dalších společných let“, uzavírá Christian Klien.

Kontaktujte nás

Sano - Moderní výživa zvířat spol. s r. o.
+420 379 71 31 11
+420 379 71 31 12
Npor. O. Bartoška 15
344 01 Domažlice
Česká republika