Reportáž z praxe: S top plodností k top mléčné užitkovosti

Landwirt Wissing bei Ketosewertmessung

Plodné krávy s dlouhověkou užitkovostí jsou se správným managementem a s krmením upraveným na míru přežvýkavcům snadno dosažitelným cílem. Jak? Farmář Andre Wissing z Bocholtu popisuje své postupy v praxi.

 

Status Quo

Už víc než pět let jsou Andre Wissing z Bocholtu (Nordrhein-Westfalen) a Sano isvědčeným týmem. Začátkem spolupráce bylo krmení krav sojících nasucho. U plodnosti a zdravotního stavu paznehtů svého 124 hlavého stáda holštýnsko-fríského plemene viděl farmář Wissing ještě potencilá pro zlepšení. Podnik jako takový existuje už od 18. století. Od roku 2012 obhospodařuje Andre Wissing 60 ha velký podnik s dopjeným skotem jako společnost GbR se svým otcem Wilhelmem Wissingem.

Jednofázové krmení krav stojících naucho

Společně s odborným poradcem Wernerem Daldrupem provedl mladý chovatel analýzu krmení svých krav ve všech fázích jejich života. Začali s úpravou krmení krav stojících nasucho. Toto změnil Werner Daldrup z dvoufázového na jednofázový koncept výživy. Tím bylo v období kolem telení a na začátku laktace dosaženo rychlých a výrazných zlepšení. V původná´ím dvoufázovém krmení bylo 14 Tage před otelením krmeno jádrové krmivo. „To bylo jednoduše příliš "ostré" – energeticky dobré zásobení, ale překyselené“, rekapituluje Andre Wissing.

Jádrové krmivo pro krávy stojící nasucho

Krmná dávka pro krávy stojící nasucho obsahuje všechny komponenty směsi pro krávy v laktaci. Základ tvoří kukuřičná siláž, doplněná travní senáží, vojtěškovým senem a 2,7 kg ječné slámy pro zásobení strukturovanou vlákninou. V závislosti na obsahu sušiny v silážích přizpůsobují Werner Daldrup a Andre Wissing množství slámy. TMR obsahuje také 0,9 kg bílkovinné směsi stejně jako 0,5 kg einer energetické směsi. Obě jsou druhem jádrového krmiva, které jsou obsaženy také ve směsi pro krávy v laktaci. 

Dodržovat zásobení účinnými látkami

Prostřednictvím pitné vody dostávají krávy 14 dnů před porodem na porodně ještě směs propylenglykolu a glycerinu. Nedílnou součástí krmiva pro krávy stojící nasucho je Topsan® se 150 g na krávu a den. Zejména pro dobrou plodnost je důležité dostatečné zásobení vitamíny, stopovými prvnky a účinnými látkami v období stání nasucho. K tomu přispívá Topsan® s komplexem účinných látek Fertisan® a obzvlášť vysokou koncentrací vitamínů a organicky vázaných stopových prvků. Jako propfylaxi mléčné horečky přidává farmář Wissing denně 70 g Prenata50® na krávu a den.

Dlouhověká užitkovost

Dlouhověká užitkovost společně s dobrým zdravotním stavem jsou pro mě velmi důležité“, potvrzuje chovatel dojnic Andre Wissing. Upustil od přikupování zvířat a vyřazené krávy nahrazuje kompletně z vlastního chovu. Průměrný počet laktací je aktuálně na velmi dobré úrovni 4,4 laktací s celoživotní užitkovostí vyřazené krávy ve výši 45.429 kg mléka.

Ukazatele plodnosti

Věk při prvním otelení

24,1 měsíců

Mezidobí prvotelky

387 dnů

Mezidobí krávy

410 dnů

Inseminační index jalovice

1,9

Inseminační index prvotelky

1,6

Inseminační index krávy

1,9

Průměrná užitkovost na první laktaci je ve výši 8.800 kg. Mléčná užitkovost krav na 2. laktaci se zvýšila na 10.100 kg a průměrná užitkovost krav od 3. laktace je 10.800 kg mléka. Tyto nárůsty užitkovosti jsou viditelnou známkou pro zdravá játra.

Odchov jalovic

Tyto dobré užitkovosti jsou také výsledkem cíleného odchovu jalovic. Doba napájení trvá přibližně devět týdnů. Během této doby dostávají telata navíc TMR pro krávy plus trochu jádrového krmiva pro telata až do hmotnosti 250 kg. Následně dostává zástavový skot krmnou dávku s kukuřičnou siláží, travní senáží z chráněné krajinné oblasti, řepkový extrahovaný šrot a Profisan®. Tato krmná dávka je krmena až do osmi týdnů před otelením.

Ketonový test

V období pěti dnů po otelení kontroluje Andre Wissing u všech krav hladinu ketonů v krvi pomocí jednoduchého kontrolního přístroje (Precision Freestyle-ß-Keton). Jesltiže je hodnota vyšší než 1, reaguje farmář Wissing neprodleně a tato kráva dostane lahev glukózy a přípravek na ochranu jater. Tím je stav metabolismu právě otelené krávy optimálně a intenzivně hlídán. Kromě toho měříme teplotu.

Pomalu zvyšovat množství jádrového krmiva

„Nejsem přítelem vekých výkyvů hodnoty pH v bachoru“, vysvětluje chovatel dojnic Wissing svůj koncept výživy krav v laktaci. Po 35 dnech je na transpondéru dosažena maximální dávka ve výši 3 kg jádrového krmiva, jalovice dostanou max. 1,5 kg. „Nedostaek energie má většina zvířat po otelení tak jako tak. Důležité je, aby nedošlo k překyselení bachoru“, je přesvědčen Andre Wissing. Směs pro období laktace je dimenzována na 30 kg mléka. Hlavním komponentem je i tady kukuřičná siláž, vedle travní senáže, vojtěškového sena a slámy. Jako jádrové krmivo je obsaženo 3 kg bílkovinného mixu, 2,7 kg energetického mixu a 0,5 kg melasy. Krmnou dávku vyvžuje 600 g Mipro HP 600®. Tím je krmná dávka optimálně synchronizovaná a komplex účinných látek RumenSAN® navíc podporuje příjem krmiva a jeho využití. Krávy jsou lépe zásobeny energií a spotřebují méně tělesné hmoty. Výsledek: dobrá plodnost. Také efektivitu jádrového krmiva s 238 g / kg mléka lze vidět. 

Úspěch v týmu

„Důležitá jse spolupráce všech zúčastněných: Společně s veterinárním lékařem a poradcem pro výživu probíráme všechna témata“, vysvětluje mladý zemědělec. V otázkách managementu plodnosti je intenzivně zapojena Veterinární praxe Bahrenberg z Hamminkelnu. Andre Wissingovi se díky důslednému managementu podařilo vzájemě propojit užitkovost, plodnost a zdravotní stav svých krav.

Kontaktujte nás

Sano - Moderní výživa zvířat spol. s r. o.
+420 379 71 31 11
+420 379 71 31 12
Npor. O. Bartoška 15
344 01 Domažlice
Česká republika